حال خوب زندگی با حامی لاین

آموزش مهارت های اجتماعی به کودک(قسمت سوم)

آموزش مهارت اجتماعی و تقویت هوش هیجانی در کودک

چگونه به هوش اجتماعی(هیجانی) کودک کمک کنیم؟

گذران زمان با کیفیت با پدر و مادر، می تواند شبکه های اساسی در مغز متفکر نوزاد را رشد دهد. هم چنین حضور مثبت و  موثر آنان می تواند سطح مطلوبی از هورمون های هیجان را در مغز فعال نماید. برای ایجاد شبکه های اجتماعی، سال اول تولد به ویژه ماه های دوتا شش ماهگی، زمان بسیار حساسی است و نیز ادامه آن تا دو سالگی با اهمیت تلقی می شود. اطلاعات ذیل می تواند در  روند آموزش مهارت های اجتماعی و تقویت هوش هیجانی به شما کمک کند.

راه های تقویت هوش هیجانی:

  • نوزاد از اولین روزهای تولد صورت را تشخیص می دهند. مهم ترین فعالیت شما گفتگوی چهره به چهره با نوزاد است. اگر شما به اندازه کافی از گفتگوی چهره به چهره استفاده کنید، شبکه های لازم در مغز متفکر او شکل می گیرد که در واقع اساس هنر ارتباط در سال های بعدی زندگی است.
  • البته گفتگوی چهره به چهره نباید با زور و فشار بر نوزاد اعمال گردد زیرا باعث استرس و ناخوشنودی او می شود. اما هرگاه نوزاد سرحال است و آمادگی گفتگوی جهره به چهره را دارد باید به کار گرفته شود. معمولا اگر کودک از گفتگو خسته شود، صورت خود را بر می گرداند و یا توجه خود را به سمت دیگری معطوف می کند. در این زمان دیگر برای گفتگو اصرار نورزید و او را به حال خود رها کنید تا خستگی او رفع شود.
  • گفتگوی چهره به چهره را می توانید تا پنج سالگی فرزند خود ادامه دهید. البته اگر فکر می کنید فرزند شما بعد از پنج سالگی نیز به آن نیاز دارد، می توانید آن را ادامه دهید و اشکالی وجود ندارد.
  • بازی«دالی موشه» برای رشد شبکه های جدید در مغز بسیار کارآ است. البته به یاد داشته باشید که این بازی با حرکت تند و صدای شدید همراه نشود، زیرا ممکن است باعث ترسیدن کودک شود.
  • زمانی که کودک شما چیزی مانند اسباب بازی، پرنده یا یک منظره را نشان می دهد و می خواهد شما به آن توجه کنید، نه تنها باید توجه کنید بلکه با شوق و علاقه فراوان این کار را بکیند. در واقع کودک تازه شروع به یادگیری این مطلب کرده است که بقیه افراد و اشیاء از او جدا هستند. کودکان دچار بیماری اوتیسم قادر به این جداسازی نیستند و در سال های بعدی زندگی توانایی دوست یابی را ندارند.
چگونه به تقویت هوش هیجانی کودک و نوزاد خود کمک کنم؟ روان شناسان کودک حامی لاین شما را یاری می دهند.
  • برای کمک به در آمیختن احساس و افکار کودک از کلمات کوتاه و صحیح استفاده کنید. هیچ گاه وارد گفتگوی طولانی با کودک نشویدو علاقه کودک در اثر گفتگوی طولانی از دست می رود. سعی کنید همیشه با احساس او هم حسی و همدردی کنید و برای بیان آن، از این نوع کلمات کوتاه استفاده نمایید«حالا عصبانی هستی»، «خیلی غصه می خوری که توپ خود را گم کردی»، «خیلی دلت شکلات می خواهد»، «دلت می خواهد به پارک بری»، می خواهی با آن بچه بازی کنی». کاربرد جملات کوتاه و صحیح اساس به کارگیری این روش است.
  • هر روز باید زمان خاصی را برای بازی با فرزند خود اختصاص دهید. اگر سن او بیشتر است می توانید نظر او را بپرسید و از او بخواهید بگوید، دوست دارد چه بازی ای را انجام دهد. تحقیقات نشان می دهد که در عصر حاضر کودکان بیشترین وقت خود را به تماشای تلویزیون می گذرانند. متاسفانه تماشای تلویزیون به هیچ وجه به رشد هوش اجتماعی کمک نمی کند. زیرا رابطه کودک با این وسیله یک طرفه است.
  • در زمانی که با فرزند خود توافق ندارید یا درگیر هستید آرامش خود را حفظ کنید و منطقی رفتار کنید. استفاده از سرزنش، عصبانیت و تحقیر به روند اجتماعی شدن کودک آسیب می زند. در صورت عدم توانایی در کنترل خود، بهتر است به دنبال گرفتن کمک از یک مشاور باتجربه باشید.

با نصب اپلیکیشن حامی لاین از روان شناسان کودک در خصوص آموزش مهارتهای اجتماعی و تقویت هوش هیجانی، مشاوره تلفنی و نوشتاری دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *