حال خوب زندگی با حامی لاین

آموزش مهارت های اجتماعی به کودک(قسمت اول)

آموزش مهارت اجتماعی به کودکان

آموزش مهارت های اجتماعی و تقویت هوش هیجانی در کودکان

برخی از مهارت های اجتماعی را می توان گام به گام به کودکان آموخت و برخی نیز آموختنی نیست؛ زیرا بسیار ظریف و پیچیده است و تنها در روند روابط و تعامل با دیگران آموخته می شود. شما می توانید به فرزند خود بیاموزید که چگونه درخواست دوستی کند، چگونه درباره احساس خود صحبت کند، چگونه در مقابل درخواست نابجا «نه» بگوید و بلاخره چگونه به طور شفاف درخواست چیزی را بکند.

اما هوش اجتماعی یا هوش هیجانی بسیار فراتر از اجرای این اصول است. نمی توانید با دستور به او یاد دهید که چگونه متوجه استرس و ناراحتی در دیگری شود. شما نمی توانید با دستور به او یاد دهید که از نظر هیجانی فرد گرمی باشد. شما نمی توانید با دستور به کودکتان یاد دهید که تا چه حد درباره ی فرد دیگری کنجکاوری کند، که آن فرد احساس ارزش و جالب بودن بکند، و از سوی دیگر این کنجکاوی آن قدر نباشد که وارد قلمرو شخصی فرد شود و او را بیازارد یا آن را دخالت یا فضولی در زندگی خود بداند. شما نمی توانید با دستور به فرزندتان یاد دهید که چگونه فرد تحت استرس، را آرام کند.

جهت آموزش مهارتهای اجتماعی به کودک، می توانید از روان شناسان کودک حامی لاین،  مشاوره تلفنی یا نوشتاری دریافت کنید.

تاثیر والدین بر رشد مهارت اجتماعی

کاربرد این موارد ظریف و پیچیده در عملکرد انسانی، تنها در صورتی ممکن است که شبکه های مغزی لازم و واکنش های شیمیایی پیچیده در مغز همراه با پاسخ های مناسب شما در طول زمان، رشد کرده باشد. این رشد فقط با تجربه روابط ویژه رخ می دهد و پدر و مادر در واقع نقطه شروع آن هستند. به این دلیل بزرگسالانی که در کودکی خود این روابط را درک نکرده اند، در مواجه با کودکی با هوش اجتماعی بالا، متوجه این نقص خود می شوند.

سه زمینه برای رشد هوش اجتماعی وجود دارد. والدین با عملکرد مناسب خود در رشد این سه زمینه موثر هستند:

-هنر ارتباط برقرار کردن

-توانایی گفتگوی سازنده، حل مشکل و کار در گروه

-توانایی همدلی و همدردی

در قسمت دوم به توضیح این سه زمینه پرداخته می شود.

با نصب اپلیکیشن حامی لاین از روان شناسان متخصص کودک مشاوره دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *