حال خوب زندگی با حامی لاین

تعارض مخرب و سازنده بین والدین و نوجوانان

مذاکره و حل تعارض سازنده والدین و نوجوان

 تعارض  و اختلاف بین والدین و فرزندان اغلب در چه خصوص است؟

موضوع‌های زمینه­ ساز تعارض میان والدین و نوجوانان و نیز اهمیت و ترکیب آن‌ها در فرهنگ‌های گوناگون متفاوت است. می‌توان گفت به‌صورت جزئی در اکثر خانواده‌ها تعارض بین والدین و نوجوان ممکن است درباره لباس پوشیدن، موسیقی یا اوقات فراغت وجود داشته باشد. با این حال، گاهی اختلافات بر سر مسائل مهم‌تری مثل استعمال دخانیات، رفتارهای جنسی،  نگرش‌های نقش جنسی، نگرش‌های سیاسی، ارزش‌های اخلاقی، مسائل اقتصادی- اجتماعی، مسئولیت‌های خانوادگی، عادت‌های مطالعه و نوع دوستان بروز می‌کند.

در جدی‌ترین شکل تعارض می­ توان گفت محیط خانوادگی استرس‌زا با تعدادی پیامدهای منفی ازجمله بزهکاری نوجوان، فرار از خانه، افزایش افت تحصیلی و حاملگی دختران همراه است. به طور کلی، خانواده‌هایی که در آن‌ها والدین از شیوه کنترلی و قدرت‌طلبانه استفاده می‌کنند در مقایسه با روش‌های آزادمنشانه‌تر، تعارضات بیشتری را تجربه می‌کنند. مسائل زیر می تواند در بروز تعارض میان نوجوان و والدین مؤثر باشد:

  • پیچیده شدن مسائل هویتی نوجوانان
  • ظهور میل جنسی در نوجوان
  • لزوم انتخاب‌های مهم زندگی توسط نوجوان
  • تغییر در ارتباطات و مواجهه باقدرت والدین
  • تغییر در دلبستگی نوجوان نسبت به والدین و همسالان
  • تردید و تعارض در مورد ارزش‌های والدین
  • انتظار والدین از نوجوان مبنی بر، برآورده کردن آرزوها و توقعات آن‌ها
  • خودمحور بودن نوجوان
در صورت بروز تعارض با فرزند نوجوان جهت دریافت راهکار و بهبود رابطه، با نصب اپلیکیشن حامی لاین از روان شناسان، مشاوره تلفنی یا نوشتاری(چتی و ویس) دریافت کنید.

 تعارض بین والدین و فرزندان به چه شکل بروز می کند؟

تعارض در اشکال مختلفی وجود دارد که می‌توان آن را به دو دسته کلی تقسیم‌بندی کرد:

تعارض سازنده: این نوع تعارض که به آن کارکردی هم گفته می­ شود افراد را برای تلاش بیشتر، همکاری و خلاقیت بیشتر تحریک می‌کند. اگر نتایج تعارض باعث روشنی موضوعات، حل مشکلات و کمک به رشد شخصی شود، تعارض می‌تواند سازنده باشد. تعارض‌های سازنده می‌توانند منجر به رشد شخصی فرزندان و همچنین افزایش همکاری، همدلی و نیز توجه افراد خانواده به یکدیگر شوند .

تعارض مخرب: وجود تعارض در سطوح خیلی کم و خیلی زیاد، غیرسازنده و غیرکارکردی است. تعارض خیلی زیاد منحرف‌کننده است و در وظایف اختلال ایجاد می‌کند و تعارض خیلی کم هم ممکن است تلاش را افزایش دهد، ولی خلاقیت و سطح عالی عملکرد را کاهش می‌دهد. در واقع، تعارض زمانی مخرب است که باعث نابودی ارزش فردی و دوقطبی شدن افراد در حوزه همکاری بین فردی و منجر به افسردگی در والدین و فرزندان، خشونت، درخودماندگی اجتماعی، مصرف مواد مخدر و الکل، پرخاشگری در خانواده، عزت نفس پایین در فرزندان و کاهش توانایی سازگاری در مدرسه شود .

در صورت بروز تعارض  متخصصین حامی لاین در حوزه خانواده، مسایل نوجوانی، مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی، بلوغ و .. شما را یاری می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *