حال خوب زندگی با حامی لاین

علل بروز تعارض بین والدین و نوجوانان

تعارض والد- نوجوان

اهمیت رابطه‌ی والدین با نوجوانان

خانواده واحدی اجتماعی است که تأثیر زیادی بر رشد افراد و بویژه فرزندان دارد .نقش سازنده خانواده برای نوجوان، امروزه نسبتاً روشن است. اولین افرادی که زیربنای شخصیت سالم یک نوجوان را می‌سازند و پایه‌گذار ارزش‌ها و معیارهای فکری وی هستند پدر و مادر هستند. با این حال، بسیاری از خانواده‌ها به علت بی‌توجهی و عدم آشنایی با شیوه‌های برقراری ارتباط با فرزندان خود، توانایی برقراری رابطه صحیح با آن‌ها را ندارند و تعارض والد- نوجوان بروز پیدا می کند.

در این دوره، نوجوان بیش از هر زمان دیگر نیاز به مراقبت و همراهی والدین خود دارد، لذا قطع رابطه با نوجوان و یا رابطه نادرست با نوجوان ممکن است تأثیرات مخربی بر او بگذارد و منجر به تعارض والد- نوجوان گردد. رابطه با نوجوانان کار آسانی نیست چراکه نوجوانان با تعارض بین استقلال خواهی و احساس درجه وابستگی خود به والدین درگیر هستند. با آنکه همسالان نقش مهمی در زندگی نوجوان ایفا می‌کنند، اما هیچ‌چیز مانع نفوذ مهم والدین در نوجوانان نیست. پژوهش‌ها نشان می‌دهند نوجوانانی که رابطه خوبی با والدین خود نداشته‌اند، از عزت نفس پایین، ادراک ناکارآمد از شایستگی‌ها و فقدان انگیزش رنج می‌برند.

 

در صورت بروز تعارض با فرزند نوجوان جهت دریافت راهکار و بهبود رابطه، با نصب اپلیکیشن حامی لاین از روان شناسان، مشاوره تلفنی یا نوشتاری(چتی و ویس) دریافت کنید.

 علل تعارض  و اختلاف بین والدین و فرزند نوجوان چیست؟

تعارض والد- فرزند به معنای چالش‌های ارتباطی و تعارضی است که در حین رشد و تغییر اعضای خانواده (به طور خاص بین والد و فرزند) ایجاد می‌شود . این تعارض وقتی فرزند در سنین نوجوانی است اهمیت خاص­تری دارد. علت این موضوع هم ویژگی­های خاص این سن است. در حقیقت نوجوانی دوره انتقالی است که در آن فرد از وابستگی کودکی  به‌ سوی استقلال، مسئولیت‌پذیری و امتیازات بزرگسالی حرکت می‌کند.

از نقطه نظر علل ایجاد تعارض در نوجوانی، این دوره توأم با افزایش فشار است. نوجوانان باید تصمیمات مهم دوران زندگی خود را درباره شغل، سلامت، رفتارهای پرخطر و تحصیل بگیرند و عبور از این دوره می‌تواند برای نوجوانان و خانواده‌هایشان دوران سختی باشد. در این دوره، نوجوان با دو مسئله اساسی درگیر است: بازنگری و بازسازی ارتباط با والدین، بزرگسالان و جامعه، و بازشناسی و بازسازی خود به‌ عنوان یک فرد مستقل. تحولات سریع این دوره، روابط نوجوان با دیگران ازجمله والدین را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سال‌های ابتدایی نوجوانی به‌ویژه ۱۰ تا ۱۵ سالگی، با ظهور و افزایش تعارض میان نوجوانان و والدینشان ارتباط دارد.

در صورت بروز تعارض  متخصصین حامی لاین در حوزه خانواده، مسایل نوجوانی، مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی، بلوغ و .. شما را یاری می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *