حال خوب زندگی با حامی لاین

بدرفتاری کودک و کج خلقی در آنان چه عللی دارد؟

بدرفتاری کودک

چرا کودکان بدرفتاری می کنند؟

 

گاهی رفتار کودکان از نگاه والدین، بسیار وحشتناک می شود و آنها را در شرایطی قرار می دهد که با خشونت رفتار کنند. به یاد داشته باشید که رفتار خشن مشکلی را حل نمی­ کند بلکه وضعیت را بحرانی­ تر هم می­ سازد و به روابط شما و کودک آسیب وارد می­ کند.

کودکانی مانند همه انسان­ها نه فقط از جنبه فیزیکی بلکه روانی و هیجانی موجودات پیچیده ای هستند. آنان نمی توانند به خوبی افکار و احساسات خود را توضیح دهند و به این گونه بدون پی بردن به علت رفتار کودک، گاهی ما آن را، رفتاری گستاخانه تلقی می کنیم. دلایل شایع درباره آشفتگی رفتاری کودکان می تواند موارد زیر باشد:

برای مدیریت بدرفتاری کودک، از مشاوران متخصص کودک حامی لاین، مشاوره تلفنی یا آنلاین دریافت کنید.

چه چیزهایی باعث بدخلقی و بد رفتاری کودک می شود؟

 

خستگی و کمبود خواب

معمولا زمانی که کودک نیاز به خواب دارد یا خسته است، رفتارش تغییر می­ کند و بدخلق می ­شود و شروع به بدرفتاری می کند. هم چنین مصرف برخی از غذاها و نوشابه ها نیز می تواند باعث بد رفتاری و آشفتگی رفتار کودک شود.

کمبود خواب باعث می ­شود تا توازن سیستم اعصاب خودکار به هم بریزد. در واقع سیستم اعصاب خودکار وضعیت تحریک ­پذیری ما را تنظیم می­ کند. زمانی که این سیستم در حالت توازن است ما آرامش کافی داریم. در بی­ خوابی این سیستم خوب عمل نمی­ کند، کودک به شدن تحریک­ پذیر می­ شود و هیجان منفی از خود نشان می­ دهد. هم­چنین توزان قند خون در بی­خوابی به هم می­ریزد و روی خلق تاثیر می­ گذارد که با پرخاشگری به نمایش در­می­ آید.

به یاد داشته باشید همیشه به رفتار کودک برچسب خستگی و گرسنگی نمی توان زد. گاهی عدم توجه به نیازهای روانی و مشکلات رابطه­ای کودک باعث بدرفتاری او می­شود. حال این گونه تصور نمایید که اگر همیشه شما سعی کنید با این برچسب موضوع را خاتمه دهید واقعا احساس کودک درباره شما چه خواهد بود؟

گرسنگی

گرسنگی می تواند باعث بدرفتاری کودک شود. زمانی که قند خون پایین می ­آید، هورمون استرس(آدرنالین و کورتیزول) از غده فوق کلیوی ترشح شود. این هورمون­ها سطح قند خون را افزایش می­دهند. اما از سوی دیگر تحریک زیاد این هورمون باعث اضطراب، تحریک پذیری، پرخاشگری، احساس ترس شدید و گیجی در کودک می ­شود. این احساسات دردناک می ­تواند به بدرفتاری ختم شود. هم چنین کمبود قند خون باعث کمبود گلوکز در مغز کودک می­ گردد که می ­تواند اثراتی شبیه تاثیر الکل بر مغز بزرگسالان را در پی داشته باشد.

خوردن شکلات و شیرینی با معده خالی می ­تواند سطح قند خون کودک را بسیار بالا ببرد. در عرض ۱۵-۱۰ دقیقه قند خون بالا می­ رود و کودک به نظر پرانرژی می گردد، اما با افزایش قند خون، انسولین ترشح می ­شود تا میزان قند خون در سطح خون را پایین بیاورد. پس از ۳۰ دقیقه میزان قند خون از میزان آن قبل از خوردن شکلات و شیرینی کمتر می­شود، این وضعیت مجددا باعث کمبود قند خون می­ گردد که به نوبه خود به پرخاشگری، اضطراب و رفتار بیش­ فعالی می­ انجامد. کودک به اطراف می­ دود و به هر وسیله ای دست می ­زند. شما نیز متعجب هستید که به او شکلات و شیرینی داده ­اید و حرکات او نباید ناشی از گرسنگی باشد.

اما اگر همین کودک غذای مناسب دریافت کند، با افزایش سطح سروتونین در مغز، خلق او ثابت می­ ماند و با آرامش بازی می­ کند. برای میان وعده غذایی به جای شکلات از یک موز یا یک تکه نان و عسل استفاده کنید. خوردن شکلات بدون وجود مواد پروتئینی(مثل گوشت) کافی در معده کودک، مضر است.

هم چنین کودکان نسبت به مواد افزودنی به غذا و نوشیدنی، بسیار حساس هستند و به دلیل کاهش دوپامین و نورآدرنالین در مغز، رفتار بیش­ فعالی را نشان می­ دهند. بعد از خوردن نوشابه، بستنی، برخی از بیسکویت­ها، چیپس، مربا، شیرینی، سس مایونز، آب میوه صنعتی، دسر و ادویه در غذا به رفتار فرزند خود توجه کنید.

عدم رشد کامل مغز میانی یا مغز هیجانی

به دلیل رشد نیافتگی کامل مغز، کودکان در کنترل فعالیت های حرکتی مثل تکان خوردن، دویدن، بالا و پایین رفتن ناتوان هستند. معمولا والدین  این گونه رفتارهای عادی کودکان را بدخلقی تعبیر می­ کنند و حتی چون تصور می ­کنند کودکان حرف گوش نکن هستند و بی تربیتی می­ کنند آنها را تنبیه می­ کنند. در حالیکه کودک زیر دو سال دارای آن چنان تفکری نیست که بتواند برای کنترل رفتار والدین نقشه بکشد و برنامه ­ریزی کند.

نیاز روانی

مغز ما نیاز به تحریک دارد، عدم تحریک مغز در طولانی مدت می ­تواند باعث بیماری جسمی یا روانی شود. نداشتن تحریک باعث ایجاد استرس می ­شود. برای تغییر این وضعیت ناراحت کننده ممکن است بزرگسال رادیو را روشن کند. اما در این حالت، نوزاد ممکن است سر خود را به این طرف و آن طرف بچرخاند. کودکان نیز ممکن است برای رهایی از این حالت، بی­هدف به اطراف بدوند. منابع کودکان برای کاهش این نیاز کم است. اگر آنها سرگرم نشوند از روش­هایی پرخاشگرانه، پر سروصدا و خرابکارانه مانند زدن خواهر یا برادر کوچکتر یا ریختن چیزی بر زمین، پاره کردن یا سر و صدا برپا کردن، استفاده می کنند.

همه ما علاقمندیم که دیگران به ما توجه کنند. این یک نیاز اساسی است، زیرا وقتی به ما توجه می­ شود احساس می­ کنیم وجود داریم. گاهی والدین به رفتار خوب فرزند خود توجه نمی­ کنند اما فورا به رفتار بد او واکنش نشان می­ دهند. پس از درک این موضوع، کودک از گریه، فریاد و رفتار بد استفاده می­ کند تا توجه پدر، مادر و اطرافیان را به خود جلب کند. البته باید اذعان داشت که همه کودکان توجه مثبت را بیشتر دوست دارند، اما اگر نتوانند آن را از اطرافیان خود دریافت کنند برای گرفتن توجه منفی به رفتارهایی مانند داد زدن، پرتاب کردن اشیاء و امثال آن روی می­ آورند. برای آنها جلب توجه منفی از نبود کامل توجه بهتر است.

نظم و ترتیب

انسان نیاز اساسی به چارچوب ساختاری دارد. نبود ساختار و قانون زندگی، فرد را افسرده، مضطرب عصبانی می­ کند؛ در نتیجه تمرکز او را کاهش می­ دهد؛ و معنا و مفهوم زندگی از دست می ­رود. در جامعه بدون ساختار منظم و قانون گریز، وقوع رفتار بد تقویت می­ شود. بدون داشتن ساختار منظمی از قواعد و قوانین، جامعه و تمدن آن به هم می­ ریزد. این موضوع در چارچوب کوچکتری به نام خانه برای کودک هم مصداق دارد. کودکان نیاز دارند در خانه­ای با قواعد و قوانین روشن و منصفانه زندگی کنند و زندگی روزانه آنها دارای نظم و ترتیب باشد.

 

با نصب اپلیکیشن حامی لاین از متخصصان کودک مشاوره تلفنی رایگان و یا آنلاین دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.